‹- Helzin svět
‹- Má víra - domov mé duše


MASA PEČENÁ V REMOSCE

Remoska je pro pečení masa jako stvořená. Abychom upekli chutné a přitom dietní maso, musíme dodržet několik zásad. Nejdříve rozehřejeme remosku bez tuku, bez vody a asi po 7 až 10 minutách vložíme na suché dno očištěné, osolené a podle příslušného receptu okořeněné a ochucené maso. Maso se na povrchu prudce srazí, ale přitom z něho neunikne šťáva. Pomocí 2 vidliček maso obracíme, ale nepícháme do něho, aby šťáva nevytekla. Když se takto ze všech stran maso opeče, podlijeme je nepatrně vodou nebo vývarem. Maso se musí péct, nikoli dusit ve vodě. Občas maso poléváme vypečenou šťávou, anebo je můžeme obrátit, aby povrch nevysychal. Zda je maso měkké, se přesvědčíme pomocí vidlice, protože tou dobou už se do masa může píchnout. Vepřové a telecí maso můžeme péct i vcelku, ale hovězí, které bývá tužší, je lépe naporcovat. Výjimku tvoří pravá svíčková, která se může péct vcelku.



Vepřové maso

Vepřová pečeně:

    Suroviny: 800 g vepřového masa Z kýty, mletý kmín, sůl.
    Postup: Omyté maso mírně osolíme, pokmínujeme, vložíme do rozehřáté hluboké remosky a po všech stranách opečeme. Potom podlijeme trochu vodou a za občasného podlévání pečeme doměkka. Podáváme s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a podušeným bílým zelím nebo špenátem.


Vepřový vrabec:

    Suroviny: 800 g vepřového masa Z kýty nebo ramínka, 3 stroužky česneku, 1 lžička mletého kmínu, 1 lžíce hladké mouky, olej na vymazání mísy, sůl.
    Postup: Omyté maso pokrájíme na větší kostky, promícháme je s prolisovaným česnekem utřeným se solí a vložíme do olejem vymazané nízké remosky. Zakryjeme je rozehřátým víkem a za občasného obracení po všech stranách opečeme. Pak maso trochu podlijeme vodou, okmínujeme a dál pečeme za občasného podlévání vlastní šťávou doměkka. Šťávu nakonec zahustíme moukou, rozmíchanou s trochou vody, a ještě krátce povaříme. Podáváme s bram-borovým knedlíkem a bílým dušeným zelím.


Vepřová pečeně na smetaně:

    Suroviny: 800 g vepřového masa Z kýty, 1 velká cibule, 1 mrkev, kousek celeru, 200 ml smetany, 150 ml vývaru (i z kostky), 50 g tvrdého strouhaného sýra, špetka strouhaného muškátového oříšku, hrst petrželky nebo pažitky, 1 lžíce hladké mouky, 2 lžíce oleje, sůl, pepř.
    Postup: Na rozehřátém oleji v hluboké míse remosky zpěníme nakrájenou cibuli, celer a mrkev a chvíli zakryté víkem podusíme. Omyté maso, osolíme, opepříme, vložíme k zelenině a ze všech stran je opečeme. Mírně podlité vývarem je dusíme za občasného podlévání doměkka. Měkké vyjmeme, do šťávy přidáme smetanu s moukou, sýrem, muškátovým oříškem a nasekanou zelenou natí a krátce povaříme do zhoustnutí. Podáváme s knedlíkem, rýží či vařenými bramborami. Další vhodnou přílohou je nakládaná zelenina.


Vepřové plátky s houbovou smaženicí:

    Suroviny: 4 vepřové plátky (po 150 g), 100 g čerstvých lesních hub (nebo žampionů), 1 menší cibule, 4 vejce, 4 plátky měkkého salámu, 4 plátky toastového sýra, 1/2 lžičky tymiánu, 1 lžička grilovacího koření, 1 lžíce másla, 2 lžíce oleje, sůl, pepř.
    Postup: V rendlíku s rozehřátým máslem zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme očištěné houby, osolíme, ochutíme tymiánem a podusíme doměkka. Nakonec vmícháme rozšlehaná vejce a mícháme do zhoustnutí. Do olejem vymazané nízké remosky dáme naklepané, osolené, opepřené a grilovacím kořením ochucené vepřové plátky, které předem po stranách nožem nařízneme, a po obou stranách je opečeme. Na opečené plátky navrstvíme smaženici, na každý kousek masa dáme plátek salámu a plátek sýra a v remosce zapékáme, dokud se sýr nerozteče. Podáváme s různě upravenými bramborami a zeleninovým salátem nebo dušenou zeleninou.


Podušené vepřové závitky s houbami:

    Suroviny: 4 vepřové řízky (po 150 g), 200 g čerstvých lesních hub (nebo žampionů), 1 cibule, 1 velký stroužek česneku, 1 vejce, 150-200 ml vývaru (i z kostky), 1/2 lžičky mletého kmínu, hrst petrželky, 2 lžíce oleje, sůl, pepř.
    Postup: Na tuku osmahneme v nízké remosce pokrájenou cibuli s nasekaným česnekem a kmínem, přidáme houby, mírně osolíme a dusíme doměkka. Nakonec dáme rozšlehané vejce s petrželovou natí. Naklepané plátky osolíme, opepříme, poklademe houbovou směsí stočíme je, a vložíme do rozehřátého tuku v remosce a opečeme ze všech strana. Za občasného podlévání vývarem dodusíme doměkka. Podáváme s vařenými bramborami a zeleninovým salátem nebo s nakládanou zeleninou.


Valašské kúsky:

    Suroviny: 4 vepřové plátky (po 150 g), 200 g čerstvých lesních hub (nebo žampionů), 200 ml kysané smetany, 300 g hladké mouky, hrst kopru, několik kapek octa, 1 lžíce másla na podušení hub, 2 lžíce oleje, sůl.
    Postup: Naklepané a osolené vepřové plátky vložíme do rozehřátého oleje a v nízké míse remosky opečeme po obou stranách. Plátky vyjmeme a uložíme v teple. Do tuku přidáme mouku a připravíme světlou jíšku, tu zalijeme trochou vody a chvíli povaříme. Maso vrátíme, vmícháme smetanu, na másle předem podušené houby a omytý, pokrájený kopr, ochutíme octem, svaříme a pak ihned podáváme. Vhodnou přílohou je houskový knedlík, vařené brambory nebo rýže. Obměna: pokrm můžeme připravit z kuřecího nebo krůtího masa.


Chalupářská pochoutka:

    Suroviny: 600 g vepřové kýty, 2 velké cibule, 100 g strouhaného sýra, 1 lžička mleté sladké papriky, 1 bujonová kostka, 200 ml vody, 25 g másla, sůl, pepř.
    Postup: Kýtu nakrájíme na kostičky, mírně osolíme, opepříme a dáme do nízké remosky. Na maso dáme nahrubo nakrájené cibule, posypeme strouhaným sýrem, mletou paprikou a zalijeme vývarem z kostky. Poklademe kousky másla a asi 25 minut dusíme doměkka. Podáváme s dušenou rýží a zeleninovým salátem.


Minutka z vepřových kotlet:

    Suroviny: 4 vepřové kotlety, trochu hladké mouky, 2 lžíce oleje, sůl, pepř.
    Postup: Kotlety vykostíme, naklepeme, mírně osolíme, opepříme, poprášíme moukou a na rozpáleném oleji v nízké míse remosky opečeme po obou stranách. Podáváme s opečenými bramborami nebo hranolky a zeleninovým salátem.
    Obměna: Ke kotletám můžeme přidat snítky čerstvého rozmarýnu, popřípadě sušeného, nebo oregano, šalvěj apod.


Vepřové kotlety s hořčičnou omáčkou:

    Suroviny: 4vepřové kotlety, 4 lžíce kremžské hořčice, 200 ml vývaru (i Z kostky), 2 lžíce oleje, sůl, pepř.
    Postup: Kotlety připravíme jako v předešlém receptu, jen s tím rozdílem, že když jsou hotové, dáme je na teplé místo; zbývající šťávu podlijeme vývarem a vmícháme hořčici. Krátce povaříme a na talíři zalijeme hotovou omáčkou. Podáváme s vařenými bramborami nebo rýží.


Vepřové kotlety zapečené se šlehačkou:

    Suroviny: 4 vepřové kotlety, 4 plátky tvrdého sýra (eidam, ementál apod.), 250 ml šlehačky, 600 g brambor, 1 velká cibule, sůl, pepř.
    Postup: Kotlety vykostíme, naklepeme, mírně osolíme a opepříme. Na dno hluboké remosky dáme na kolečka nakrájenou cibuli, pak oloupané a na tenké plátky (asi 0,5 cm) nakrájené brambory, které osolíme. Na brambory dáme kotlety, na každou z nich plátek sýra a vše zalijeme šlehačkou. Pečeme asi 40-45 minut. Podáváme nejlépe s rajčatovým salátem s cibulí.
    Obměna: Šlehačku můžeme nahradit mlékem a kouskem másla. Pokrm bude dietnějšÍ a výsledek stejný. Pro zpestření chuti můžeme sýr posypat prolisovanými stroužky česneku.


Vepřové kotlety v alobalu:

    Suroviny: 4 vepřové kotlety, 4 brambory, 1 velká cibule, 8 plátků anglické slaniny, 1 lžička mletého kmínu, 1-2 lžičky mleté sladké papriky, sůl, pepř. Postup: Alobal rozstřihneme na 4 díly. Na každý dáme 1 oloupanou a na plátky nakrájenou bramboru, osolíme, opepříme a okmínujeme. Proložíme na kroužky nakrájenou cibulí, přidáme plátek anglické slaniny, kterou posypeme mletou paprikou a nakonec položíme kotletu, kterou ještě osolíme, okmínujeme a posy-peme nepatrně paprikou. Na kotletu ještě položíme plátek anglické slaniny, alobal důkladně zabalíme, aby nevytekla šťáva, a asi 40-45 minut zapékáme v remosce. Podáváme se zeleninovým salátem.


Vepřové plátky s houbami v alobalu:

    Suroviny: 600 g vepřových plátků (po 150 g), 200 g čerstvých lesních hub (nebo žampionů), 1 cibule, 2 stroužky česneku, 1/2 lžičky mletého kmínu, hrst petrželky, 2 lžíce oleje, olej na potření alobalu, sůl, pepř.
    Postup: Do rozpáleného oleje v nízké míse remosky dáme drobně pokrájenou cibuli s nasekaným česnekem a petrželovou natí a krátce zpěníme. Pak vmícháme na plátky nakrájené houby, kmín, sůl a podusíme je doměkka. Plátky masa po krajích nařízneme, aby se nekroutily, jemně naklepeme, mírně osolíme a opepříme. Jednotlivé díly alobalu potřeme olejem, poklademe na ně plátky masa, kopeček podušených hub a alobal dobře uzavřeme, aby nevytekla šťáva. Balíčky vložíme do předem omyté nízké mísy remosky a pečeme asi 30 minut doměkka. Můžeme podávat s opečenými nebo vařenými bramborami.


Ražniči s vepřovým masem:

    Suroviny: 600 g vepřového masa z kýty, 2 cibule, 100 g anglické slaniny, 8 žampionů, 4 menší rajčata, 1 větší paprika, 1- 2 lžičky grilovacího koření, trochu oleje na grilování, sůl (pouze v případě, že grilovací koření není slané).
    Postup: Maso nakrájíme a posypeme grilovacím kořením, očištěné papriky a slaninu nakrájíme na plátky, oloupanou cibuli a rajčata na kolečka. Střídavě pak včetně očištěných hlaviček hub, napichujeme na jehly, ty vložíme do nízké remosky, přikryjeme předem rozehřátým víkem a necháme grilovat. Během grilování potíráme ražniči olejem smíchaným s grilovacím kořením. Podáváme s chlebem, hořčicí, kečupem a nakládanou zeleninou.


Grilovaný vepřový bůček:

    Suroviny: 600 g libového vepřového bůčku (nejlépe špička), 2 stroužky česneku, 1 lžička grilovacího koření, 2 -3 lžíce oleje, pepř, sůl.
    Postup: Bůček nakrájíme na tenké plátky, jemně naklepeme, potřeme česnekem s grilovacím kořením a olejem, nepatrně opepříme a poklademe do nízké mísy remosky. Grilujeme po obou stranách za občasného potírání zbytkem oleje. Podáváme s opečenými bramborami nebo hranolky, popřípadě s chlebem a čerstvým zeleninovým salátem.


Grilované řízky se sýrem:

    Suroviny: 4 vepřové řízky (po 150 g), 4 vrchovaté lžíce tvrdého strouhaného sýra, 2-3 stroužky česneku, trochu sladké ml. papriky, 2-3 lžíce oleje, sůl, pepř.
    Postup: Vepřové řízky naklepeme, potřeme česnekem se solí a olejem, nepatrně opepříme, vložíme do nízké remosky a po obou stranách je za občasného potírání olejem grilujeme. Nakonec je posypeme sýrem, trochu paprikou a sýr necháme zrůžovět. Podáváme s různě upravenými bramborami.


Smažené vepřové závitky s jablky:

    Suroviny: 4 vepřové řízky (po 150 g), 4 plátky šunky (nebo šunkového salámu), 4 plátky tvrdého sýra, 1 větší jablko, 2 vejce, hladká mouka a strouhanka na obalení, olej podle potřeby, sůl, pepř. Postup: Řízky naklepeme, osolíme, opepříme, poklademe plátky šunky, plátky sýra a plátky pokrájeného jablka. Pak v polovině přeložíme a okraje paličkou k sobě sklepeme, (zachytíme párátkem). Poprášíme je moukou, smočíme v rozšlehaných vejcích, obalíme ve strouhance a v rozehřátém oleji je v nízké remosce osmažíme. Podáváme s bramborovou kaší, salátem nebo kompotem.


Smažené vepřové kotlety:

    Suroviny: 4 vepřové kotlety, 2 vejce, hladká mouka a strouhanka na obalení, olej podle potřeby, sůl, pepř. Postup: Kotlety vykostíme, naklepeme, mírně osolíme, opepříme, poprášíme moukou, obalíme v rozšlehaných vejcích a ve strouhance a osmahneme v rozpáleném oleji po obou stranách dozlatova. Podáváme s kousky citronu, různě upravenými bramborami a podušenou zeleninou nebo zeleninovým salátem.



Hovězí maso

Hovězí svíčková na smetaně:

    Suroviny: 800 g svíčkové, 50 g slaniny, 200 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), 1 cibule, několik zrnek celého pepře a nového koření, 2 bobkové listy, 200 ml kysané smetany (popř. bílého jogurtu), 1 lžička hladké mouky, 2 lžíce oleje, sůl.
    Postup: Maso prošpikujeme slaninou a mírně osolíme. Na oleji v hluboké míse remosky zpěníme drobně nakrájenou cibuli, přidáme pokrájenou zeleninu a krátce podusíme. K zelenině vložíme maso, které po všech stranách opečeme, přidáme koření, podlijeme a za občasného podlévání šťávou pečeme doměkka. Měkké maso vyjmeme, uložíme na teplé místo a doděláme omáčku. Do omáčky vložíme maso a společně ještě prohřejeme. Maso podáváme zvlášť pokrájené na plátky, omáčku v omáčníku. Přílohou jsou houskové knedlíky, brusinky a plátek citronu.


Hovězí guláš:

    Suroviny: 400 g hovězího zadního masa, 400 g cibule, 6 velkých rajčat, 400 ml vývaru (i z kostky), 1 lžička mleté sladké papriky, 3 lžíce oleje, sůl, pepř.
    Postup: Maso pokrájíme na kostičky. Do hluboké mísy remosky s rozehřátým olejem dáme pokrájenou cibuli, kterou necháme za občasného promíchání zesklovatět. Vmícháme maso, a jakmile se ze všech stran osmahne, přidáme spařená, oloupaná a pokrájená rajčata, mírně osolíme, opepříme a za občasného podlévání vývarem dusíme maso doměkka. Než vyjmeme guláš z remosky, okořeníme jej paprikou. Papriku přidáme zcela nakonec, aby vařením nezhořkla. Podáváme s knedlíkem, vařeným bramborem nebo chlebem.



Drůbež, králík, zvěřina

Drůbež, králíka i zvěřinu je lepší péct naporcované, u drůbeže popřípadě v půlkách. Kuře, je-li menší, můžeme upéct vcelku, ale musíme počítat s tím, že se bude péct déle než kuře naporcované. Proto jsem raději volila pečení v porcích. Výjimku jsem udělala u pečeného kuřete s nádivkou.

Grilované kuře:

    Suroviny: 1 kuře, 1 lžička grilovacího koření, 4 lžíce oleje, olej na vymazání mísy, sůl (pouze v případě, že grilovací koření není slané).
    Postup: Kuře rozkrojené na čtvrtky potřeme olejem smíchaným s grilovacím kořením a dáme do hluboké remosky vymazané olejem. Během grilování potíráme kuře mašlovačkou zbytkem ochuceného oleje.
    Obměna: Místo grilovacího koření lze použít česnek smíchaný se solí a mleté sladké papriky, nebo čerstvé bylinky, jako je rozmarýn či tymián.


Jednoduché pečené kuře:

    Suroviny: 1 kuře, 50-70 g másla, sůl
    Postup: Omyté kuře rozpůlíme, mírně osolíme a dáme do velké hluboké remosky. Podlijeme, na každou polovinu dáme plátky másla a pečeme dozlatova. Podáváme s bramborovou kaší nebo vařenými bramborami a zeleninovým salátem. Obměna: Když se kuře dopéká, přidáme k němu na dno oloupané, nakrájené brambory a společně dopečeme doměkka.


Kuřecí prsíčka na slanině a na paprice s bramborami:

    Suroviny: 4 porce prsíček, 2 větší různobarevné papriky, 100 g anglické slaniny, 1 cibule, 4 větší brambory, 2 lžíce rajčatového protlaku, 400 ml vývaru (i z kostky), 1 lžíce hladké mouky, trochu majoránky, 2 lžíce oleje, sůl, pepř.
    Postup: Prsíčka naklepeme, osolíme, opepříme a opečeme po obou stranách na rozpáleném oleji v hluboké remosce. Pak vyjmeme a uložíme v teple. Do zbylé šťávy dáme na kostičky pokrájenou slaninu, necháme ji osmahnout, přidáme nakrájenou cibuli a pokrájené papriky a krátce osmahneme. Vmícháme rajčatový protlak, majoránku, na malé kostky pokrájené brambory, zalijeme vývarem, mírně osolíme a dusíme. Když jsou brambory poloměkké, přidáme do remosky prsíčka a podusíme. Je-li třeba, podlijeme. Když vše změkne, vyjmeme prsíčka a šťávu zahustíme lžící mouky, rozmíchané v trošce vývaru, přidáme nasekanou zelenou nať a krátce povaříme do zhoustnutí.


Kuřecí prsíčka s broskvemi:

    Suroviny: 4 porce kuřecích prsíček, 2 čerstvé broskve, 4 plátky toastového sýra, 2 stroužky česneku, trochu majoránky, 1/2 lžičky mleté sladké papriky, 3 lžíce oleje, sůl, pepř.
    Postup: Kuřecí prsíčka lehce naklepeme a potřeme dvěma lžícemi oleje smíchaného s trochou soli, pepře, prolisovaným česnekem, trochou majoránky a na hodinu uložíme do chladničky. Potom je osmahneme na oleji v nízké remosce po obou stranách. Na ně pak poklademe oloupané a na plátky nakrájené broskve, obložíme plátkovým sýrem, posypeme nepatrně mletou sladkou paprikou a necháme v remosce, dokud se sýr nezačne tavit. Podáváme s opečenými bramborami nebo hranolky a se zeleninovým salátem.


Kuřecí prsíčka se sýrovou omáčkou a žampiony:

    Suroviny: 4 porce vykostěných kuřecích prsíček, 250 g žampionů, 1 cibule, 250 ml vývaru (i z kostky), 100 g tvrdého strouhaného sýra, špetka nastrouhaného muškátového oříšku, několik kapek worcesterské omáčky, hrst petrželky nebo pažitky, 2-3 lžíce oleje, sůl, pepř.
    Postup: Kuřecí prsíčka lehce naklepeme, mírně osolíme, opepříme a osmahneme po obou stranách v rozpáleném oleji v nízké remosce. Pak je vyjmeme a ve zbylé šťávě zpěníme drobně pokrájenou cibuli a po chvíli přidáme na plátky pokrájené žampiony a necháme je chvilku podusit. Opět vložíme prsíčka do remosky, podlijeme vývarem a necháme dusit doměkka. Měkké maso vyjmeme a do šťávy vmícháme nastrouhaný sýr, nasekanou zelenou nať, ochutíme muškátovým oříškem a worcesterskou omáčkou. Maso dáme na talíře a přelijeme omáčkou. Podáváme s vařenými bramborami a zeleninovým salátem.




‹- Helzin svět
‹- Má víra - domov mé duše