‹- Zpět na obsah všech receptů ‹- Helzin svět ‹- Má víra - domov mé duše KNEDLÍKY SLANÉ - PŘÍLOHOVÉ »«
KKNEDLÍKY HOUSKOVÉ A JINÉ PŘÍLOHOVÉ
Obecná pravidla:
Pokud knedlík připravujeme v pekárně, potom:
Pravidla pro vaření nad párou:
Pravidla pro vaření v pařáčku:
Pravidla pro vaření ve vodě:
KNEDLÍKY HOUSKOVÉ - KYNUTÉ
Český knedlík:
Suroviny: 425 g hrubé mouky, 1 žloutek, 90 g nakrájené housky, 310 ml mléka, 20 g droždí, (nebo 2 čl sušeného) sůl.
Postup: Z mléka, droždí a trochy mouky připravíme řidší kvásek a necháme vykynout. Mouku prosejeme, přidáme sůl, žloutek rozmíchaný v troše mléka, kvásek a vše zpracujeme na těsto, do kterého zamícháme na kostičky nakrájenou žemli. Hotové těsto necháme vykynout, rozkrájíme na díly, rozválíme na podlouhlé šišky o délce asi 20 cm a vložíme je do mírně osolené vařící vody. Vaříme asi 20 - 25 minut a během varu knedlíky asi pětkrát otočíme.
Poznámka: Máme-li pekárnu, zaděláme těsto v pekárně. Potom použijeme sučené droždí a housky přidáme na konci hnětení, nebo je zaděláme ručně během kynutí. Kynutý houskový knedlík s práškem do pečiva:
Suroviny: 1 kg hrubé mouky, asi 0,4 l mléka, 20 g droždí, 2 vejce, 3 rohlíky, 1/2 prášku do pečiva, sůl.
Postup: Prosátou mouku vsypeme do mísy, přidáme prásek do pečiva, sůl, 2 vejce a rohlíky nakrájené na kostičky. Do vlažného mléka dáme vzejít droždí. Po vykynutí mléko přilijeme do mísy a nejlépe rukama důkladně propracujeme těsto, které necháme v teple kynout ( asi 1 hodinu). Potom těsto na vále rozdělíme na čtyři díly a vypracujeme knedlíky. V osolené vodě je vaříme 20 až 30 minut. Po uvaření rozkrájíme nití.
Poznámka: Máme-li pekárnu, zaděláme těsto v pekárně. Potom použijeme sučené droždí a housky přidáme na konci hnětení, nebo je zaděláme ručně během kynutí. KNEDLÍKY HOUSKOVÉ - NEKYNUTÉ
Karlovarský houskový knedlík (nekynutý se sněhem):
Suroviny: 4 housky, 4 sklenky mléka, 4 sklenky polohrubé mouky, 4 vejce, 4 PL másla, sůl, prášek do pečiva.
Postup:
Housky nakrájíme, v troubě opečeme do červena a pokapeme máslem. Vychladlé posypeme moukou dobře smíchanou se špetkou prášku do pečiva a solí. V mléce rozmícháme 4 žloutky, zalijeme housky a vypracujeme středně husté těsto. Do těsta lehce vmícháme tuhý, pevný sníh ze 4 bílků. Plátěný ubrousek namočíme do studené vody, vložíme do mísy a těsto na něj vyklopíme. Ubrousek svážeme tak, aby mělo těsto dostatek místa a vaříme asi 1 hodinu. Po 20 minutách knedlík obracíme. Hotový vyndáme z ubrousku a nakrájíme nití. Poznámka: Je pracnější, ale skvělý. Nekynutý hrníčkový houskový knedlík (se sněhem):
Suroviny: 6 housek, 50 g másla, 2 vejce, 300 ml mléka, 80 g hrubé mouky, sůl, máslo na vymazání hrníčků.
Postup: Housky pokrájené na drobné kostičky, zvlhčíme mlékem s rozkvedlaným žloutkem, solí a rozehřátým máslem, lehce promícháme a necháme prosáknout. Do housek vmícháme polovinu dávky mouky, tuhý sníh z bílků a zbytek mouky. Těsto vložíme do čtyř 1/4 litrových hrníčků dobře vymaštěných na dně i po stranách máslem, vložíme je do hrnce s vařící vodou a přiklopíme pokličkou tak velkou, aby pokryla všechny hrníčky. Hrnec přiklopíme také pokličkou a vaříme asi 35 minut. Obyčejný houskový knedlík:
Suroviny: 300 g housek den starých, 40 g másla, 80 g hrubé mouky, 2 vejce, asi 1/4 l mléka, sůl.
Postup:
Housky pokrájíme, trochu opečeme, polijeme rozehřátém máslem a lehce promícháme. Vejce rozšleháme s mlékem a solí, nalijeme na housky, přidáme prosátou mouku, promícháme a necháme chvíli stát. Z těsta uděláme 8 knedlíků a vložíme je do vařící osolené vody. Knedlíky vaříme asi 10 minut, při vaření je občas obrátíme. Uvařené knedlíky vyjmeme, rozkrojíme na půlky a podáváme. Houskový knedlík s práškem do pečiva:
Suroviny: 140 g hrubé mouky, 1 rohlík, 1 vejce, 1 dl mléka, 1 lžička prášku do pečiva, sůl.
Postup: Mouku prosejeme, osolíme a dobře smícháme s práškem do pečiva. Poté přidáme mléko, vejce a připravíme řidší těsto. Rohlík nakrájíme na kostičky a v troubě opečeme na sucho. Přidáme k těstu a promícháme. Vyklopíme na polohrubou moukou dobře pomoučený vál, rozdělíme na 8 - 10 dílů a pomoučenýma rukama vytvoříme menší kulaté knedlíky, které vaříme v osolené vodě asi 15 minut, nebo vytvoříme 1- 2 šišky a vaříme v osolené vodě asi 15 minut. Uvařené knedlíky krájíme nití. KNEDLÍKY HOUSKOVÉ PLNĚNÉ
Špekové knedlíky:
Suroviny: 200 g uzeného bůčku, 400 g den staré veky, 150 g hrubé mouky, sůl, pepř, 2 menší vejce, špetka muškátového květu, několik snítek nasekané petrželky, 300 ml mléka.
Postup:
Nakrájíme, veku i uvařený bůček a společně v troubě opražíme dožluta. Do mísy prosejeme mouku, přidáme sůl, pepř, květ, jemně pokrájenou petrželku a vejce dobře rozšlehaná v mléce. Přidáme osmahlou veku s bůčkem a dobře promícháme na hustou hmotu. Lžící vykrajujeme větší kousky, v ruce je zakulatíme a vaříme v osolené vodě podle velikosti 12-15 minut. Uvařené vyjmeme děrovanou naběračkou, překrojíme, omastíme sádlem nebo rozškvařenou slaninou a podáváme s dušeným zelím a prstýnky osmažené cibule. Špekové knedlíky podle kluků v akci:
Suroviny: 4 starší housky,150 g špeku, 2 vejce, 200 ml mléka, 400 g hrubé mouky, hrst petrželky, špetku muškátového květu, sůl.
Postup: Housky nakrájíme na kostičky a na chvíli je vložíme do mírně vyhřáté trouby a vysušíme. Špek nakrájíme na kostičky a vypečeme ho. Ke špeku přidáme housky a ostatní ingredience a vymícháme těsto na knedlíky, které necháme 15 minut odležet. Poté tvarujeme kulaté knedlíky (větší než pingpongové míčky; konečky prstů si namáčíme do studené vody) a vaříme je ve vodě 10-12 minut. Svatomartinský Humpolák:
Suroviny: 10 gumových housek, 6 PL hrubé mouky, 4 žloutky, 3/8 l mléka, 250 g slaniny, nebo uzeného masa, sůl.
Postup: Housky nakrájíme na kostičky, přelijeme osmaženou, na kostičky nakrájenou slaninou i s tukem (uzené osmažíme na sádle), zalijeme mlékem se solí a rozkvedlanými žloutky a necháme stát, až se všechno vsákne. Přidáme mouku podle potřeby a děláme knedlíky velké jako malý citron. Vaříme v osolené vodě asi 20 minut. Uvařené rozpůlíme a podáváme přelité osmaženou cibulkou. Jako příloha jsou vhodné ke špenátu, zelí, kapustě, ale i k omáčkám a pečeným masům. KNEDLÍKY HOUSKOVÉ - JINÉ
Originální Recept z roku 1890:
Postup: Namočí se půlka ostrouhané housky do mléka, z celé housky se kůra ostrouhá a pak se ustrouhá. 3 deka másla se utře a poté se houska namočená k tomu zamíchá, jakož i dva žloutky a 2 celá vejce. Když je těsto hodně utřeno, zamíchá se k tomu teprve strouhaná houska. Těsto rozděl na 2 díly; z jednoho dělají se knedlíčky, které se dají do slané vody vařit, z druhého se udělají tytéž knedlíčky, ale obalí se v housce a usmaží do červena v rozpáleném másle. Máme potom na ozdobu žluté a červené knedlíčky. Mohou se k nim při míchat ještě zelené knedlíčky špenátové. Tyto troje knedlíčky jsou výtečnou ozdobou, zejména k zadělávaným kuřatům. Mohou se z nich vytvořit také krásné pyramidy. Knedlík, který se prý vždycky povede (pro 3 osoby):
Suroviny: 4 den staré rohlíky, 4 PL hrubé mouky, 1/4 litru mléka, 2 vejce, kousek másla, sůl.
Suroviny na vaření: 2 rozstřižené mikrotenové sáčky a 4 kousky provázku.
Postup: 2 rohlíky nakrájíme na plátky, zalijeme mlékem s vejci a se solí a necháme asi hodinu odpočinout. Další rohlíky nakrájíme na kostičky a opečeme na másle. Namočené rohlíky rozmícháme, přidáme mouku, zamícháme, přidáme opečené rohlíky a opět zamícháme. Z těsta vytvoříme válečky o průměru asi 7 cm, které vaříme v mikrotenu asi 25 minut. Houskovo - bramborový knedlík se salámem:
Suroviny: 3 rohlíky, 3 syrové brambory, měkký salám, sůl.
Postup: Brambory nastrouháme, salám a rohlíky nakrájíme na kostičky, přidáme sůl a vše promícháme. Tvoříme malé knedlíčky a vaříme je asi 10 minut. KNEDLÍKY BRAMBOROVÉ
Používáme brambory varného typu C. Vařené brambory vaříme ve slupce, nejlépe den předem. Brambory strouháme oloupané a vychladlé. Postrouhané brambory lehce mezi prsty mísíme s moukou tak, aby se neslepily v kaši. Teprve poté přidáváme ostatní suroviny a pokud chceme, i nastrouhané syrové brambory. Knedlík nakonec zaděláme velmi lehce, aby zůstal kyprý a lehký. Poměr surovin, zejména mouky, je tedy orientační. Závisí hodně na bramborách. Vaříme šišku nejvíce 5 cm v průměru, ale lépe je vytvořit váleček, ten rozdělit na stejné kousky a vytvořit kulaté knedlíky. Také můžeme vhazovat lžící noky tak, že lžíci ponoříme do vřící slané vody, potom nabereme těsto a to vnoříme do vody a tak dokola. Knedlíky při vaření lehce odlepíme ode dna a promícháváme. Až vyplavou, už jen malinkou chvilku vaříme. Uvařené knedlíky propícháme a promastíme. Bramborový knedlík - základní recept
Suroviny: 800 g brambor, 1 vejce, 1 žloutek, 150 g hladké mouky, 100 g hrubé krupice, sůl.
Postup: Vařené, oloupané a vychladlé brambory nastrouháme, prosypeme moukou s krupicí, solí, prohrneme, přidáme sůl, žloutek i vejce a velmi lehce zpracujeme těsto. Na pomoučeném vále vytvoříme dva válečky o průměru 5 cm, nebo válečky nakrájíme na stejné kousky a vytvoříme knedlíčky kulaté. Ve vroucí osolené vodě knedlíky zvolna vaříme asi 20 minut. V průběhu vaření je vařečkou nadzvedneme ode dna, aby se nepřipálily. Uvařené jsou krátce po vyplavání. Chlupaté knedlíky (ze syrových i vařených brambor)
Suroviny: 350 g syrových oloupaných brambor, 150 g vařených oloupaných brambor, 250 g hrubé mouky, 1/2 vejce, sádlo na pomaštění, sůl.
Postup:
Syrové oloupané brambory nastrouháme do misky a necháme stát 1/2 hodiny. Přebytečnou vodu slijeme a dobře smícháme s rozšlehaným vejcem a solí. Jemně nastrouhané vařené brambory jemně promísíme s prosátou mouku. Přidáme syrové brambory s vejcem a solí a lehce vypracujeme těsto. Lžící vykrajujeme noky (jako halušky) a ty vhazujeme do vařící osolené vody. Nebo na pomoučeném vále utvoříme kulaté knedlíky, které vhazujeme do vařící osolené vody. Vařečkou knedlíky opatrně nadzvedneme ode dna a za občasného zamíchání vaříme 8 až 10 minut. (Až vyplavou, ještě chvilinku povaříme) Uvařené knedlíky vyjmeme a po okapání promastíme rozehřátým sádlem.
Poznámky:
Chlupaté knedlíky můžete připravit také jen ze syrových brambor, s přídavkem vařených brambor jsou však křehčí a bělejší. Poměr syrových a vařených brambor je orientační, já do klasických knedlíků z vařených brambor rovněž přidávám trochu syrových, jsou potom chutnější a kypřejší. Halušky:
Suroviny: brambory, 1-2 vejce, hladká mouka, sůl.
Postup:
Syrové brambory jemně nastrouháme do mísy. Do brambor dobře zamícháme vejce a sůl podle chuti. Nakonec postupně vmícháváme hladkou mouku, až vznikne těsto, které se po vhození do vřící slané vody nerozpadne. Poté vezmeme velkou lžíci, ponoříme ji do vroucí osolené vody a rychle nabíráme noky, které vhazujeme do vody. Vhozené noky občas promícháme, jakmile vyplavou, vytáhneme děrovanou naběračkou do mísy a dobře promastíme sádlem, máslem, nebo rozškvařenou slaninou. Podáváme je s brynzou a slaninou, s kysanou smetanou, se zelím a uzeným masem nebo se špenátem a šunkou a podobně. Jako příloha jsou vhodné k pečeným masům, zelí, kapustě a podobně.
Poznámky:
Těsto na halušky se od těsta na bramboráky se syrových brambor liší pouze tím, že není kořeněné a musí být o něco hustší, aby se ve vodě nerozpadly. Jako příloha lze tam, kde podáváme halušky dobře podat i bramboráky a to ze syrových i vařených brambor. Nakonec knedlíky z vařených brambor a tvarohu:
Jak a proč na ně:
Tyto knedlíky jsem začala vařit, když cena tvarohu naskočila z 1,80 Kč na 10 Kč. Přišla doba jahod a děti se těšily na knedlíky tvarohové. Zkusila jsem nakonec nahradit polovinu tvarohu nastrouhanými vařenými brambory a získala skvělé knedlíky. Poměr tvarohu a brambor je libovolný, vařit můžeme knedlíky plněné, sladké i slané, kulaté i "šulánky".
A poznámka nakonec:Zkrátka s kombinacemi tvarohu, syrových a vařených brambor, s tvarem a způsobem tepelného zpracování si můžeme pohrát podle vlastní fantazie. Je to zábavné a vždycky moc dobré. |