‹- Zpět na obsah všech receptů ‹- Helzin svět ‹- Má víra - domov mé duše
KUŘATA PEČENÁ »«
Kuře jako husa:
Suroviny: 1 kuře (chlazené), sůl, kmín, 60 gramů sádla, 1/4 litru černého piva, 2 lžíce švestkových povidel, dobré kysané zelí.
Postup: chlazené kuře večer omyjeme, vysušíme utěrkou, osolíme a okmínujeme zevnitř i zvenku. Nacpeme do něj zelí, kolik se vleze a necháme je přes noc uležet v lednici. Ráno zelí ještě jednou důkladně upěchujeme a zašijeme, aby se nedostalo při pečení ven. Na plotýnce rozpálíme sádlo a kuře na něm krátce orestujeme ze všech možných stran. Mezitím na kamnech pomaličku ohřejeme pivo s povidly, aby se povidla rozpustila a šla v pivu dobře rozmíchat. Těmito "pivo-povidly" podlijeme orestované kuře, vložíme je do trouby a pečeme za častého polévání výpekem asi dvě hodiny při 170°C - 200°C
Poznámka:
Zelí nejprve napěchujeme do břišní dutiny, zašijeme, poté odhrneme dlaní kůži na krku co nejhlouběji pod prsíčka a vyplníme i takto vzniklou mezeru. Krk rovněž zašijeme. Nadívané kuře:
Suroviny: Kuře (nejlépe chlazené), sůl, 3 vejce, 6 dkg másla, 6 rohlíků, mléko, nebo smetana, muškátový květ, zelená petrželka, slanina (=špek).
Postup: Chlazené kuře omyjeme, vysušíme utěrkou, osolíme a připravíme si nádivku. Dáme šlehat (nejlépe v elektrickém šlehači) bílky se solí. Necháme je šlehat. Do pěny utřeme žloutky se solí, máslem a muškátovým květem. Nakonec jemně vmícháme dobře ušlehaný, opravdu tuhý sníh. Nádivku vložíme do břišní dutiny, potom odhrneme kůži u krku hluboko pod prsíčka, kam až to jde a vyplníme i tuto dutinu. Zašívat můžeme, já ale pouze přehrnu kůže a opatrně vložím kuře do pekáče (na záda). Pokladu je slaninou a plátky másla, trochu podleji vodou a dám péci. Peču zvolna při 150°C asi 2 hodiny, během pečení kuře polévám výpekem. Ke každé porci masa klademe na talíř i porci nádivky. Podáváme nejlépe s rýži - může být polita na másle restovanými mandlemi a s kompotem.
Poznámky: Sníh musí být velmi dobře vyšlehán, šleháme jej proto dlouho. Rohlíčky musí být voňavé a chutné, žádné staré mršky. Slaninou myslím obyčejný špek, ale opět kvalitní, měkoučký a voňavý. Muškátový květ je hodně aromatický, stačí 1 - 2 špetky. Péci můžeme různě, při teplotě 130°C až 200°C, teplotu můžeme měnit během pečení. Poléváme výpekem a současně "splachujeme ráfek" karamelu, který se tvoří v pekáči. Je dobré začít nižší teplotou a ke konci kuře dopéci bez poklice kvůli kůrce. Pokud pečeme při 130°C, nemusíme asi 2 - 3 hodiny polévat, ani otevírat pekáč. Upečené kuře poznáme podle holých kostí na konci noh. Kuře na divoko - na víně:
Suroviny: Kuře (nejlépe chlazené), sůl, 15 kuliček pepře, 10 kuliček nového koření, 5 kuliček jalovce, 3 bobkové listy, sůl, tymián (mateřídouška), kořenová zelenina (3 mrkve, 1 celer, 3 - 4 petržele), 3 cibule, dobré bílé víno na podlití, máslo, slanina (špek, měkounký jako máslo).
Postup: Dobrou slaninu nakrájíme na klínky, rozložíme na talíř a zmrazíme. Kuře omyjeme, vysušíme utěrkou, prsíčka prošpikujeme zmrazenou slaninou, osolíme, jemně opepříme a okořeníme tymiánem. Kuličky pepře, nového koření a jalovce dáme vařit do hrníčku. V pekáči rozpustíme s máslem jemně nakrájené zbytky slaniny a osmahneme cibuli. Orestujeme kořenovou zeleninu, odložíme ji na talíř a orestujeme kuře jak jen to půjde. Kuře zasypeme orestovanou zeleninou, podlijeme vínem a vložíme do trouby. Pečeme zvolna při 170°C asi 1 1/2 hodiny, během pečení přilijeme ke kuřeti odvar z koření, podle potřeby doléváme víno a kuře často podléváme výpekem, přičemž se snažíme překrýt ho zeleninou s cibulí a smývat tvořící se karamel na stěnách pekáčku. Nakonec otevřeme pekáček, zeleninu a cibuli shrneme do šťávy - vína a dopečeme na kůrčičku. Podáváme s opečenými brambory, brusinkami, nebo s kompotem (ideální jsou hrušky + jeřabiny).
Poznámky: Místo vaření koření v hrníčku, můžeme je vložit přímo do pekáče v punčoše, ponožce, nebo pytlíčku. Nesmíme opomenout vyndat bobkové listy. Kuře s jablky:
Suroviny: Kuře (nejlépe chlazené), 4-6 jablek, 1-2 mrkve, malá cibule, máslo, sůl, grilovaní koření v mlýnku Kotány.
Postup: Kuře omyjeme a zevnitř i zvenčí osolíme a okořeníme, mlýnek Kotány - grilovaní koření je velmi jemný, jinak můžeme použít pepř, zelenou petrželku, decentně česnek a sladkou papriku. Jablka zbavíme jádřinců, omyjeme, nakrájíme na kousky a osolíme. Do břišní dutiny nacpeme co nejvíc osolených jablíček. prsty odhrneme u krku kůži co nejdál pod prsíčka. I tuto dutinu vycpeme jablky. Kuře vložíme do pekáčku, nahoru poklademe plátky másla, ještě trochu okořeníme. Ke kuřeti vložíme mrkvičku - očištěnou a celou (proto je vhodná pěkná a mladá), malé množství cibule, podlijeme (vodou, nebo jemným zeleninovým vývarem) a dáme péci. 1 - 2 jablíčka oloupeme, nastrouháme (bez jádřince) a přidáme ke kuřeti. Zahustí a zjemní šťávu. Pečeme při teplotě 150°C asi 2 hodiny, pak otevřeme, ochutnáme, dochutíme šťávu, troubu zesílíme, polijeme výpekem a dopečeme (na barvu a kůrčičku). Ke každé porci nasadíme na talíř také pečená jablíčka z vnitřku kuřete a mrkev pečenou ve šťávě.
Příloha: rýže, brambory a salát z rajčat, okurek, mrkvičky, či jablíček , nebo kompot.
Poznámka: Kuře i šťáva vynikají velmi jemnou a vyváženou chutí. Přílišným kořeněním ji pokazíte.
‹-
Zpět na obsah všech receptů |